Press "Enter" to skip to content

Clark County Fair results for Aug. 6-8

Aug. 6

4-H Horse – First-Year Green Horse – Fitting and Showing

Senior Champion, Lanie Chapman, Vancouver.

Reserve Champion, Elisa Wallin, Battle Ground.

4-H Horse – First-Year Green Horse – Hunt Seat Walk/Trot

Senior Champion, Lanie Chapman, Vancouver.

Reserve Champion, Elisa Wallin, Battle Ground.

4-H First-Year Green Horse – Stock Seat Walk/Trot

Senior Champion, Lanie Chapman, Vancouver.

Reserve Champion, Elisa Wallin, Battle Ground.

4-H First-Year Green Horse – Trail

Senior Champion, Lanie Chapman, Vancouver.

Reserve Champion, Elisa Wallin, Battle Ground.

Aug. 8

Daily Agricultural and Educational Display Awards

JLA, Agriculture and Education Winner.

Open Class Clothing, Educational Display Award.

Antique Equipment, Agricultural – Special Award.

Best Theme Award, Mt. Valley Grange.

4-H Llama Fitting and Showing

Overall Champion, Alison England, La Center.

Overall Reserve Champion, Allara Jenks, Vancouver.

Junior Champion, Olivia Labadorf, Brush Prairie.

Junior Reserve Champion, Harrison Hartrim-Lowe, Vancouver.

Intermediate Champion, Catherine Hartrim-Lowe, Vancouver.

Intermediate Reserve Champion, Allara Jenks, Vancouver.

Senior Champion, Allison England, La Center.

Senior Reserve Champion, Katilyn Murray, Hockinson.

Judging

Senior Champion, Alison England, La Center.

Senior Reserve Champion, Tamzen VanHorn, Yacolt

Senior Best Oral Reasons, Dayna Hines, La Center.

Intermediate Champion, Samuel Hartrim-Lowe, Vancouver.

Intermediate Reserve Champion, Levi Heaston, Camas.

Intermediate Oral Reasons, Catherine Hartrim-Lowe, Vancouver.

Junior Champion, Aimee England, La Center.

Junior Reserve Champion, Harrison Hartrim-Lowe, Vancouver.

Junior Oral Reasons, Harrison Hartrim-Lowe, Vancouver.

Handler

Junior Champion, Harrison Hartrim-Lowe Vancouver.

Junior Reserve Champion, Isabella Pieri Battle Ground.

Intermediate Champion, Catherine Hartrim-Lowe, Vancouver.

Intermediate Reserve Champion, Allara Jenks, Vancouver.

Senior Champion, Dayna Hines, La Center.

Senior Reserve Champion, Alison England, La Center.

Costume – Judges’ Awards

Lillie Cierley, Kalama

Jasmine Romero, Vancouver.

Aimee England, La Center.

Best of Show, Dayna Hines, La Center.

Special Awards

McKenna Isenhara, Vancouver.

Reese Stevenson, Vancouver.

Trail Obstacle – Advance

Junior Champion, Isabella Pieri, Battle Ground.

Junior Reserve Champion, Isabella Pieri, Battle Ground.

Intermediate Champion, Seth Hartrim-Lowe, Vancouver.

Intermediate Reserve Champion, Catherine Hartrim-Lowe, Vancouver.

Senior Champion, Dayna Hines, La Center.

Senior Reserve Champion, Morgane Starke, Vancouver.

Trail Obstacle – Novice

Junior Champion, Harrison Hartrim-Lowe, Vancouver.

Junior Reserve Champion, Olivia Labadorf, Brush Prairie.

Intermediate Champion, William Starke, Vancouver.

Senior Champion, Senior Reserve Champion, Alison England, La Center.

Public Relations – Advance

Senior Champion, Senior Reserve Champion, Dayna Hines, La Center.

Intermediate Champion, Allara Jenks, Vancouver.

Junior Champion, Junior Reserve Champion, Isabella Pieri, Battle Ground.

Public Relations – Novice

Junior Champion, Junior Reserve Champion, Olivia Labadorf, Brush Prairie.

Intermediate Champion, Cameron Cabe, Vancouver.

Intermediate Reserve Champion, Reese Stevenson, Vancouver.

Senior Champion, Senior Reserve Champion, Alison England, La Center.

4-H Sewing Judging Activity

Senior Champion, Sara Baldwin, Battle Ground.

Senior Reserve Champion, Emily Graham, La Center.

Senior Best Oral Reasons, Hannah Graham, La Center.

Intermediate Champion, Janessa Chatman, Ridgefield.

Intermediate Reserve Champion, Heather Christenson, Ridgefield.

Intermediate Best Oral Reasons, Mia Achziger, La Center.

Junior Champion, Blakeley Gardner, Ridgefield.

Junior Reserve Champion, Jalise Chatman, Ridgefield.

Junior Oral Reasons, Elizabeth Galli, Vancouver.

4-H Dogs Obedience

Senior Veteran Grand Champion, Megan Dollar, Vancouver.

Senior Novice Grand Champion, Sierra Story, Vancouver.

Senior Novice Reserve Champion, Ayden Gardner, Battle Ground.

Senior Pre-Novice Reserve Champion, Kenzie Barleen, Vancouver.

Senior Pre-Novice Grand Champion, McKenna Hobson, Vancouver.

4-H Dogs Showmanship

Senior Brace Grand Champion, Megan Dollar, Vancouver.

Senior Brace Reserve Champion, Taylor Carey, Battle Ground.

4-H Kitchen – Salads, Red

Payton Niell, Ridgefield.

4-H Kitchen – Beverage Participation

Willow Robinson, Ridgefield.

Cecilia Robinson, Ridgefield.

Andrew Hansen, Vancouver.


Source: https://www.columbian.com

Be First to Comment

    Leave a Reply

    %d bloggers like this: